Edukacja na pograniczu Mapa serwisu E-mail

Miasto Čadca

Miasto Čadca leży w północno-zachodniej Słowacji, w miejscu gdzie rzeka Čierňanka wpada do rzeki Kysuca, w pobliżu Polski i Czech, między pogórzem Jaworników (od zachodu) i Beskidów Kysuckich które go ograniczają ze strony wschodniej. Miasto w którym żyje 27 000 mieszkańców znajduje się w umiarkowanym paśmie klimatycznym - słoneczne ciepłe dni w lecie a zimą jest wystarczająco dużo śniegu z przeważnie słabym mrozem.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Muzeum Kysuckie

Znajduje się na ulicy Moyzesovej. Organizuje wystawy, seminaria dla szkół i grup, festiwal filmowy Etnofilm, ulubione targi rzemieślnicze, świniobicie kysuckie, niedzielę owczarską i.t.d. Oprócz stałej ekspozycji w siedzibie muzeum, jest również zarządcą turystycznie bardzo atraktywnego skansenu, historycznej kolejki wąskotorowej w Nowej Bystrzycy - Wychylowce oraz renesancyjnego kasztela w Radoli. Kontakt: +421/41/432 13 86, kysuckemuzeum@vuczilina.sk, www.kysuckemuzeum.sk

Galeria Kysucka

Siedzibę ma w Domie Miejskim na ulicy Hlinkowej. Gromadzi i wystawia najatraktywniejsze twórcze dzieła kysuckich rodaków z przeszłości a także artystów współczesnych. Zarządza również kasztelem w Oszczadnicy, gdzie posiada część swoich pomieszczeń wystawowych. Kontakt: +421/41/433 21 66, kys.galeria@stonline.sk

Biblioteka Kysucka

Była eksperymentalna biblioteka należy dzisiaj do najlepszych na Słowacji. Oprócz zbierania i wypożyczywania książek organizuje wiele imprez kulturalnych. Znajduje się w niej czytelnia, pomieszczenie internetowe, izba bajkowa. Kontakt: +421/41/433 46 16, kysucka@kniznica-cadca.sk, www.kniznica-cadca.sk

Dom Kultury

Jeden z najważniejszych objektów kulturalnych miasta. Organizuje koncerty, przedstawienia teatralne, muzykalowe i inne, bale, seanse filmowe w nowoczesnej sali. Jest siedzibą zespołów folklorystycznych Kysuczan i Kelczowan, Kysuckiej Komornej Orkiestry, Zmieszanego Chóru Kysuca, zespołu teatralnego Ewa i zespołu tańca scenicznego Joja. Znajduje się w centrum miasta, na Matičnym Námestí. Kontakt: +421/41/432 21 21, msks.dkcadca@mail.t-com.sk

Areał sportowy

Posiada duże boisko piłkarskie, małe boisko (zarządcą jest Klub Piłkarski Czadca), powierzchnię do piłki hokejowej i kwaterunek turystyczny. Kontakt: www.fkcadca.sk

Pływalnia

Dla mieszkańców i turystów jest bardzo atrakcyjna pływalnia z dużym basenem, fitness salą i sauną. Pływalnia czadczańska jest znana z czystości i niskich cen. Kontakt: +421/41/432 68 08

Korty tenisowe na Żarcu

Kontakt: Centrum informacyjne miasta Czadca, tel.:+421/41/433 26 11, 430 22 58, ikcadca@stonline.sk www.mestocadca.sk

PAMIĄTKI I CIEKAWOSTKI

Kościół parafialny św. Bartłomieja w centrum miasta Budowla barokowa, której dzisiejszy wygląd powstał w 1783 roku. Kościół zaczęto budować w 1734 roku w miejscu starego kościoła również pod wezwaniem św. Bartłomieja. Jednym z najcenniejszych zabytków jest obraz na ołtarzu Umęczenie św. Bartłomieja, który namalował znany slowacki malarz Jozef Bożetech Klemens. Kościół jest znany bogatą ozdobą barokową, warta uwagi jest cenna ambona. Trzeba również zwrócić uwagę na stuletnie lipy stojące przy chodniku prowadzącym od bramy kościelnej do wejścia. Do parafii św.Bartłomieja należą także dwa kościoły - w Czadeczke i w Miloszowej.

Kościół św.Józefa - robotnika

Nowoczesna budowla powstała na osiedlu Kyczerka. W 1999 roku był poświęcony ówczesnym nitrańskim biskupem Jego Eminencią Janem Chryzostomem kardynałem Korcem. Wokół kościoła powstała nowa samodzielna parafia.

Pomnik na Námesti Slobody

Pomnik Powstania Słowackiego w latach 1848/49 jest dziełem rzeżbiarza, rodaka z Krasna nad Kysucą, Vojtecha Ihriskiego. Stoi w miejscu starej parafii w której w owych rewolucyjnych latach spotkali się wybitnich przedstawiciele Slowackiej Rady Narodowej.

Fontanna "Złota rybka"

Nowoczesne dzieło artystyczne rzeżbiarza Ondreja Zimka jn., który pochodzi z Kysuc. Fontanna znajduje się v strefie dla pieszych - na ulicy Palarikowej. Wokół niej znajdują się nowoczesne domy handlowe, strefa wypoczynkowa, którą w miesiącach letnich odwiedzają mieszkańcy miasta i turyści.

Budowla Domu Miejskiego

Nie należy do najstarszych budowli w mieście - zbudowana w 30 latach zeszłego stulecia - jest ale typową dla miasta, jej charakterystyczne wieżyczki kaskadowe znalazly się na wielu znakach. Na wieży głównej znajduje się zegar. Jest jedną z niewielu historycznych budowli miasta, które zachowały swój pierwotny wygląd. W okresie powojennym została Czadca znacznie przebudowana i niestety zniszczono niektóre cenne budowle historyczne.

Osada Husárik

Osada jest oddalona tylko o 3 km od centrum miasta, leży w malowniczej górskiej okolicy ponad Czadcą. Znana jest również wyciągiem narciarskim oraz górskim hotelem. Stanowi punkt wyjściowy do tras rowerowych, biegowych lub turystycznych. Godne podkreślenia jest, że osada jest całorocznie zamieszkiwana. Szczególnie podczas sezonu turystycznego przychodzą tu miłośnicy wypoczynku na chatach.

Czadeczka, Rieka, Miloszowa

Doliny, które są częścią Czadcy mają od 5 do 10 km długości i są po obydwu stronach stosunkowo gęsto zabudowane. Na ich głównych drogach jak również na otaczających wzgórzach znajduje się dziesiątki krzyży oraz kapliczek pochodzących z różnych okresów. Większość z nich jest na trasach turystycznych.

Krajoznawczy szlak turystyczny Miloszowskie kule skalne

Były kamieniołom w okolicy Miloszowa-Megońky odkrył cenne i dotychczas całkiem niewyjaśnione pojawienie się kulistej odrębności skał. Osadzone skały tworzą stosunkowo foremne kule. O pojawieniu kamiennych kul można mówić w związku z pasmem geologicznym ciągnącym się od Megoniek przez Rakową-Korchań aż do górnokysuckiej miejscowości Klokoczow. W Megońkach istnieje szlak krajoznawczy wokół najciekawszych odkryć, który można przejść za około pół godziny.

Źródła mineralne Vojty i Bukov

Należą do najbogatszych i czystych żródeł. Źródło U Vojta można znaleźć na końcu doliny Rieka, żródło Bukowskie znajduje się w miejskiej dzielnicy Bukov za torami kolejowymi niedaleko centrum miasta.

HISTORIA ORAZ WSPÓŁCZESNOŚĆ MIASTA

Pierwsi osadnicy na teren dzisiejszej Czadcy przybyli podczas kolonizacji walaszskiej na początku 16 wieku ale już przed kilkoma stuleciami przez ten teren prowadziła droga handlowa łącząca południe z północą. Dokument z 1244 roku, który poświadcza darowanie terenów dzisiejszych Kysuc królem Belem IV księciu Bohumirowi,mówi o trasie "via magna" która tu już na pewno istniała dawno przed tym. W owym czasie jest ona częściej używana.

"Dorf Tczaczka" osada o której mamy pierwsze pisemne notatki z 1565 roku, leżała w pobliżu granicy kraju i dlatego stała się miejscem strategicznym do którego rościli sobie pretensje sąsiadujący właściciele posiadłości Austro-Węgier i Polski. Spory między Budatiňską posiadłością i Księstwem Cieszyńskim wspomniane na ówczesnych dokumentach są dzisiaj unikalnym świadectwem istnenia tych miejscowości. W 1676 roku powstała tu parafia. Przyległe nowo powstające miejscowości stały się jej filiami.

W 18 wieku stała się Czadca naturalnym centrum tego terenu a po 1769 roku posiadała niektóre cechy miasteczka - stosunkowo duża liczba mieszkańców, była administracyjno-zarządzającym centrum wokół środkowego toku rzeki Kysucy, odbywały się tygodniowe targi, był urząd pocztowy, jednostka wojskowa, szkoła i parafia. 9 stycznia 1778 roku panująca Maria Teresa udzieliła Czadcy prawa miejskie - Czadca stała się miastem.

Podczas powstania słowackiego w latach 1848/49 Czadca stała się miejscem spotkania przedstawicieli Słowackiej Rady Narodowej J. M. Hurbana i L. Štúra, którzy akurat z plebanii czadczańskiej wydali Odezwę do narodu słowackiego. Na miejscu upamiętniającym to historyczne wydarzenie, tam gdzie była plebania stoi pomnik - obecnie Námestie slobody przed ogrodem parafialnym.

Czadca jest obecnie nowoczesnym miastem z dobrze wybudowaną infrastrukturą transportową. O Czadcy można mówić, że jest skrzyżowaniem dróg o znaczeniu europejskim. Komunikacja drogowa omijająca miasto jest szybką i bezpieczną trasą nie tylko pomiędzy największymi miastami słowackimi (Bratysława, Żylina, Koszyce), ale stanowi również połączenie z miastami w Republice Czeskiej (Ostrawa, Praga) i w Polsce (Bielsko-Biała, Kraków, Warszawa).

Czadca jest również nazywana "miastem młodzieży" i to nie tylko z powodu struktury wiekowej mieszkańców (duży procent z całej liczby obywateli), ale i dla setek uczniów dojeżdżających codziennie do szkół średnich. Placówki kulturalne oraz objekty sportowe są do dyspozycji mieszkańców i turystów podczas całego roku.

Miasto jest otoczone z wielu stron wierzchołkami Beskidów i Jaworników, z tego powodu bezpośrednie okolice miasta wykorzystują turyści, grzybiarze oraz narciarze. Mamy nadzieję, że w naszym mieście będziecie się czuli dobrze i chętnie do Czadcy powracali.

TRADYCYJNE IMPREZY

Koncert noworoczny (styczeň)

Uroczysty koncert z programem galowym. Tradycyjnie występują Chór Zmieszany Kysuca i Kysucka Orkiestra Komorna. Impreza jest połączona z udzieleniem nagród Osobistość Kysuc, którą przyznaje Kysucka Nadacja Kulturalna. Odbywa się w Domie Kultury.

Tworzenie rzeźb ze śniegu (luty)

Impreza ma miejsce na Matičnym Námestí przed Domem Kultury, umożliwia małym i wielkim artystom pokazać swoją sztukę i postawić olbrzymią rzeźbę ze śniegu.

Koniec karnawału (luty)

Spacery masek karnawałowych ulicami miasta, pochowanie kontrabasu.

Noc Andersena (marzec)

Ulubiona impreza dziecinna - noc bajkowa w bibliotece dla najlepszych dziecinnych czytelników - czytanie, kreślenie, biesiady z kysuckimi pisarzami oraz ilustratorami książek.

Czadczańska dziesiątka (kwiecień)

Tradycyjny bieg uliczny - 10 km

Palárikova Raková (kwiecień)

Narodowy przegląd konkursowy ochotniczych zespołów teatralnych z inscenacjami rdzennie słowackiej twórczości dramatycznej. Organizowana na cześć wybitnego kysuckiego rodaka - dramaturga, księdza, patrioty Jána Palárika. Przedstawienia i towarzyszące wystawy lub tematyczne seminaria można zobaczyć v Domie Kultury w Czadcy i w domie kultury w Rakowie (w miejscu urodzenia J. Palárika).

Książka Kysuc (kwiecień)

Uroczyste ogłoszenie konkursu książek kysuckich autorów, najlepszej książki i najwybitniejszej literackiej czynności w poprzednim roku. Impreza odbywa się w Bibliotece Kysuckiej.

Dzień dzieci (czerwiec)

Spotkanie dzieci czadcańskich przy fontannie na ulicy Palarikowej, konkursy całodzienne, gry i zabawy.

Maraton Kysucki (czerwiec)

Największa impreza sportowa w Czadcy połączona z bogatym programem kulturalnym oraz atrakcjami.Bieg odbywa się na trasie z Czadcy do miejscowości Vysoká nad Kysucą.

Czadczańskie dni odpustowe (sierpień)

Na święto św. Bartłomieja patrona parafii miasto organizuje dni odpustowe. Oprócz tradycyjnych atrakcji odpustowych występują na imprezie, która trwa cały weekend, zespoły folklorystyczne, popularne grupy, orkiestry dęte, manżoretki, zwiedzający mają okazję skosztować specjalności gastronomiczne.

Drutomania (sierpień)

Międzynarodowy festiwal druciarskich tradycji - wystawy, koncerty,jarmark druciarski. Impreza odbywa się w ramach czadczańskich dni odpustowych na ulicach.

Etnofilm (wrzesień)

Międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnycho kulturze ludowej. Odbywa się w każdy drugi (parzysty) rok. Filmy wyświetla się w Domie Kultury, imprezy towarzyszacę odbywają się w Domie Kultury i w Muzeum Kysuckim.

Wystawa Rem-Art (paźdiernik)

Międzynarodowe spotkanie i prezentacja twórczości studentów i pedagogów średnich szkół artystycznych ze Słowacji, Polski i Republiki Czeskiej. Impreza odbywa się na dziedzińcu Domu Miejskiego.

Magnificat (grudzień)

Festiwal religijnej pieśni katolickiej młodzieży Kysuc. Odbywa się w Domie Kultury.

Boże Narodzenie w Czadcy (grudzieństyczeń)

Cykl imprez kulturalno-towarzyskich, który rozpoczyna się świętem św. Mikołaja i kończy się Koncertem Noworocznym na święto Trzech Króli. Bogaty repertuar koncertów, seansów filmowych, kysucki jarmark rzemiosł ludowych...

Boże Narodzeniowy - koncert benificyjny (grudzień)

Chór Zmieszany Kysuca dla zdrowotnie ułomnych dzieci. Odbywa się w Domie Kultury.

Świniobicie Kysuckie (grudzień)

Tradycyjne Świniobicie Kysuckie połączone ze skosztowaniem i sprzedażą specjalności wyrobów mięsnych i programem kulturalnym. 0dbywa się na dziedzińcu Muzeum Kysuckiego w Czadcy.

Puchar Stefański - Memoriał Milana Pitela (grudzień)

Ulubiony przez publiczność halowy turniej w piłce nożnej, który odbywa się tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia i przed Sylwestrem w hali sportowej SOU tekstylnego w Czadcy. Kysucký komorný orchester Bartolomejský jarmok, Matičné námestie Rem-Art, Kysucká galéria Informačné centrum mesta Čadca Námestie slobody 30, 022 01 Čadca Tel. +421/41/433 26 11 Fax +421/41/433 26 12 e-mail: ikcadca@stonline.sk www.mestocadca.sk

Mestský úrad Čadca Námestie slobody 30, 022 01 Čadca Tel. +421/41/430 22 22 Fax +421/41/430 22 18 e-mail: mestskyuradcadca@stonline.sk www.mestocadca.sk

Strona internetowa jest jednym z rezultatów projektu pod nazwą "Uczeń na pograniczu językowym polsko-słowackim Euroregionu Beskidy", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach INTERREG IIIA Polska-Słowacja. KJOiMBH realizuje ten projekt przy współudziale Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie (www.unipo.sk)

Poprawny CSS!